Ekonomi

ASELSAN Genel Müdürlüğü’ne Ahmet Akyol atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Savunma Sanayii Başkanlığına atanması nedeniyle ASELSAN Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Haluk Görgün’ün yerine Prof. Dr. Ahmet Akyol atandı.

AHMET AKYOL KİMDİR?

Ahmet Akyol, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2005 yılında mezun olmuştur. Stanford Üniversitesi’nde İnovasyon Liderliği eğitimi alan Akyol, Cranfield Üniversitesi’nde elektro-optik ve iletişim eğitimlerine katılmıştır. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamlayan Akyol, tez çalışmalarına devam etmektedir. 1982 yılında İzmit’te doğan Ahmet Akyol, 2006-2007 yıllarında askerliğini teğmen olarak tamamladı.

Ahmet Akyol, 2007-2022 yılları arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, HAVELSAN, Quantum3D’de mühendis, yönetici, danışman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili gibi farklı görevlerde bulundu. 2018 yılında atandığı Savunma Sanayii Başkanlığı Haberleşme Elektroniği ve Bilişim Sistemleri (MEBS) Daire Başkanlığı görevine üç yıl süreyle devam etti. 2021-2022 yıllarında Elektronik Harp ve Radar Sistemleri görevini yürüttü. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (EHRS) Dairesi Başkanlığı. Görev süresi boyunca birçok kritik savunma sanayii projesinde sorumluluk aldı.

Savunma Sanayii Başkanlığındaki görevlerinin ardından, ASELSAN Yönetim Kurulu kararı ile Haziran 2022 tarihinde ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Daire Başkanı olarak atanmıştır.

TÜBİTAK-SAGE Yönetim Kurulu Üyesi olan ve ülkemizi temsilen Akyol, NATO Bilim ve Teknoloji Düzenlemesi (STO) Sensör ve Elektronik Panel konseyi üyesidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu