Haber

Kumluca’da selden etkilenen bölgelerde çalışmalar sürüyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde şiddetli yağmur sonrası meydana gelen selin izlerini silmek ve benzer felaketlerin önüne geçmek için çalışmalar sürüyor.

İlçede 11 Aralık günü öğle saatlerinde başlayan ve akşam saatlerinde etkisini artıran sağanak yağışın verdiği zararı gidermek için sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yeniden çalışma başlatıldı.

Sel sularının çamura bulandığı mesken ve işyerlerinde ekiplerin takviyesiyle temizlik yapılıyor, seralarda ve tarım arazilerindeki tahribat giderilmeye çalışılıyor.

Felaketin hemen ardından ilçeye Ankara, Konya, Denizli ve Afyonkarahisar’dan gönderilen 600 asker ile Antalya İl Jandarma Komutanlığı da çalışmalara katkıda bulunuyor.

İlçe merkezinde cadde ve sokaklarda biriken çamur ile selin getirdiği molozların kaldırılmasına yardımcı olan jandarmalar, vatandaşların ev ve işyerlerinin temizliğinde de destek oluyor.

Derenin üzerindeki beton kaldırılıyor

AFAD Afet Koordinasyon Merkezi’nde afetin nedenleri araştırılıyor, yardım ve çalışmalar koordine ediliyor.

Yapılan inceleme ve değerlendirmelerde, ilçe merkezinden geçen Gavur, Baysı ve Üleş dereleri üzerindeki köprülerin yağmur sularının getirdiği atıklarla tıkanmasının taşkınlarda etkili olduğu belirlendi.

Öte yandan Gavur Deresi’nin bir kısmının daha önce betonla kaplanmasının da selde etkili olduğu belirlendi. Bunun üzerine dere üzerindeki beton iş makineleriyle kaldırılmaya başlandı.

Derenin ıslahının kısa sürede tamamlanacağı ve sel nedeniyle yıkılan Toptaş Köprüsü’nün de yapılacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu