Ekonomi

BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Günün ilk yarısında Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 6.992,06 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

BIST 100 endeksi 6.992,06 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek 13,00 prestijiyle bir önceki kapanışa göre 109,93 puan ve yüzde 1,60 fiyat avantajıyla 6.966,03 puana ulaştı.

Toplam işlem hacmi ise 73,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,88 ve holding endeksi yüzde 0,72 arttı. Orta segment endekslerinde yüzde 7,81 ile finansal kiralama ve faktoring en fazla yükselirken, tek azalış yüzde 0,72 ile menkul kıymetler ve yatırım hissedarları oldu.

Analistler, önemli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun bir bilgi gündeminin yaşandığı haftanın son gününde küresel borsalarda karışık bir seyir gözlendiğini söyledi.

Bir süredir dünya ekonomilerinin en önemli sorunu olan enflasyon, sınırlı da olsa gerilemeye devam ederken, para politikalarına ilişkin belirsizlikler devam ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Çarşamba günü ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün politika faizini 25 baz puan artırdı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün para politikası kararlarını açıklayarak politika faizi ve getiri eğrisi hedef bandını sabit bıraktı.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) genel başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alınırken, yerlerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı.

Dün Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), SASA Polyester Sanayi’nin 2 milyon 582 bin 311 liralık ödenmiş sermaye artırım başvurusunu onayladı.

Öğleden sonra Almanya’da enflasyon, ABD’de bireysel tüketim harcamaları ve Michigan Üniversitesi’nin tüketici inanç endeksinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7 bin ve 7 bin 100 seviyelerinin direnç olduğuna dikkat çekti. ve 6.800 ve 6.700 puanları dayanak noktasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu